Лукът е един от първите кореноплодни зеленчуци, които се засаждат през пролетта. И обикновено расте добре дори без специална грижа. Но неправилно подбраните торове могат значително да му навредят.
Още: 3 лесни техники: Как правилно да изсушите босилек от градината си
Още: Мисията възможна: Как да се отървете от градинските хлебарки
Веднага след затоплянето през пролетта, градинарите започват да сеят лук. Това изобщо не е изненадващо, защото растението не е твърде взискателно в грижите и расте при почти всякакви условия. За да расте по-бързо, лукът може да се тори - но не всички средства са подходящи за това.
Торовете, които са вредни за лука
Обикновено лукът, подобно на много други растения, харесва органични торове, включително хумус и обикновен тор. Но през пролетта не е необходимо торене на културата с тези вещества.
Засаждане на лук през пролетта - сложете това в дупката, за да е богата реколатата
Още: Засадете това до доматите и реколтата ви ще се умножи по ДВЕ
Още: Най-популярните сортове мента, които да засадите в градината си
Органичната материя може да направи почвата плодородна, ако се използва по-рано, в случая през есента - по този начин ще има време да се разложи в лехите, в които ще бъде засаден лук. В противен случай органичната материя няма да има време да се разложи - главите ще растат малки и няма да се съхраняват много добре.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Може ли да се варосват овошките през май?
Още: Как да спасите растенията си от недостиг на хранителни вещества – основни признаци и решения
Популярната сред градинарите запарка от коприва също не трябва да се използва за пролетно торене на лука. Факт е, че стимулантите на растежа, съдържащи се в копривата, могат да доведат до появата на дълги дръжки. Този процес е нежелан, тъй като дръжките отнемат много хранителни вещества, от които се нуждае коренището на лука. Съответно формираната луквица е малка и не толкова сочна.
Към подхранването с азот също трябва да се подхожда внимателно, защото ако прекалите, лукът ще омекне, а вкусът му също ще се влоши. В никакъв случай не трябва да наторявате почвата с амоняк, защото това определено няма да доведе до подобрен растеж. Вместо това корените на растението ще бъдат изгорени и лукът няма да може да расте повече.
Маята също е изключително популярна като тор, но и тя не е подходяща в случая. Ако я използвате, бъдете подготвени за факта, че микроорганизмите в нейния състав могат да доведат до изчерпване на почвата близо до лука, а не да я обогатят с хранителни вещества.
Още: Не ги пропускайте: 3-те най-важни градинарски задачи през май
Още: Листните въшки няма да припарят до градината ви: Домашни рецепти за защита на растенията
Хитрият трик, който увеличава реколтата на лука